Airtime 2.3 - en to it translation catalogue (650 entries)

en: Now Playing
it: In esecuzione

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Library
it: Biblioteca

en: Calendar
it: Calendario

en: System
it: Sistema

en: Preferences
it: Preferenze

en: Users
it: Utenti

en: Media Folders
it: Cartelle dei Media

en: Status
it: Stato

en: Playout History
it: Storico playlist

en: Listener Stats
it: Statistiche ascolto

en: Help
it: Aiuto

en: Getting Started
it: Iniziare

en: User Manual
it: Manuale utente

en: About
it: Chi siamo

en: Logout
it: Esci

en: Airtime Copyright &copy;Sourcefabric o.p.s. All rights reserved.%sMaintained and distributed under GNU GPL v.3 by %sSourcefabric o.p.s%s
it: Airtime Copyright &copy;Sourcefabric o.p.s.Tutti i diritti riservati.%sMantenuto e distribuito sotto GNU GPL v.3 da %sSourcefabric o.p.s%s

en: Track preview
it: Anteprima traccia

en: Playlist preview
it: Anteprima playlist

en: Webstream preview
it: Anteprima Webstream

en: Smart Block
it: Blocco Intelligente

en: Failed to create 'organize' directory.
it: Impossibile creare 'organize' directory.

en: The file was not uploaded, there is %s MB of disk space left and the file you are uploading has a size of %s MB.
it: Il file non è stato caricato, sono rimasti %s MB di spazio ed il file in caricamento ha una lunghezza di %s MB.

en: This file appears to be corrupted and will not be added to media library.
it: Il file risulta corrotto e non sarà aggiunto nella biblioteca.

en: The file was not uploaded, this error can occur if the computer hard drive does not have enough disk space or the stor directory does not have correct write permissions.
it: Il file non è stato caricato, l'errore si può ripresentare se il disco rigido del computer non ha abbastanza spazio o il catalogo degli archivi non ha i giusti permessi.

en: Select Country
it: Seleziona paese

en: %s is already watched.
it: %s è già stato visionato.

en: %s contains nested watched directory: %s
it: %s contiene una sotto directory già visionata: %s

en: %s is nested within existing watched directory: %s
it: %s annidato con una directory già visionata: %s

en: %s is not a valid directory.
it: %s non è una directory valida.

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list
it: %s è già impostato come attuale cartella archivio o appartiene alle cartelle visionate

en: %s is already set as the current storage dir or in the watched folders list.
it: %s è già impostato come attuale cartella archivio o appartiene alle cartelle visionate.

en: %s doesn't exist in the watched list.
it: %s non esiste nella lista delle cartelle visionate.

en: Cue in and cue out are null.
it: Cue in e cue out sono nulli.

en: Can't set cue in to be larger than cue out.
it: Il cue in non può essere più grande del cue out.

en: Can't set cue out to be greater than file length.
it: Il cue out non può essere più grande della lunghezza del file.

en: Can't set cue out to be smaller than cue in.
it: Il cue out non può essere più piccolo del cue in.

en: Shows can have a max length of 24 hours.
it: Gli show possono avere una lunghezza massima di 24 ore.

en: End date/time cannot be in the past
it: L'ora e la data finale non possono precedere quelle iniziali

en: Cannot schedule overlapping shows.
    Note: Resizing a repeating show affects all of its repeats.
it: Non  si possono programmare show sovrapposti.
     Note: Ridimensionare uno slot a ripetizione colpisce tutte le sue ripetizioni.

en: Length needs to be greater than 0 minutes
it: La lunghezza deve superare 0 minuti

en: Length should be of form "00h 00m"
it: La lunghezza deve essere  nella forma "00h 00m"

en: URL should be of form "http://domain"
it: URL deve essere nella forma "http://domain"

en: URL should be 512 characters or less
it: URL dove essere di 512 caratteri o meno

en: No MIME type found for webstream.
it: Nessun MIME type trovato per le webstream.

en: Webstream name cannot be empty
it: Webstream non può essere vuoto

en: Could not parse XSPF playlist
it: Non è possibile analizzare le playlist  XSPF

en: Could not parse PLS playlist
it: Non è possibile analizzare le playlist PLS

en: Could not parse M3U playlist
it: Non è possibile analizzare le playlist M3U

en: Invalid webstream - This appears to be a file download.
it: Webstream non valido - Questo potrebbe essere un file scaricato.

en: Unrecognized stream type: %s
it: Tipo di stream sconosciuto: %s

en: Can't drag and drop repeating shows
it: Non puoi spostare show ripetuti

en: Can't move a past show
it: Non puoi spostare uno show passato

en: Can't move show into past
it: Non puoi spostare uno show nel passato

en: Cannot schedule overlapping shows
it: Non puoi sovrascrivere gli show

en: Can't move a recorded show less than 1 hour before its rebroadcasts.
it: Non puoi spostare uno show registrato meno di un'ora prima che sia ritrasmesso.

en: Show was deleted because recorded show does not exist!
it: Lo show è stato cancellato perché lo show registrato non esiste!

en: Must wait 1 hour to rebroadcast.
it: Devi aspettare un'ora prima di ritrasmettere.

en: can't resize a past show
it: Non puoi ridimensionare uno show passato

en: Should not overlap shows
it: Non si devono sovrapporre gli show

en: Hi %s, 
    
    Click this link to reset your password:
it: Ciao %s, 
    
     Clicca questo link per reimpostare la tua password:

en: Airtime Password Reset
it: Reimposta la password di Airtime

en: The schedule you're viewing is out of date! (sched mismatch)
it: Il programma che sta visionando è fuori data! (disadattamento dell'orario)

en: The schedule you're viewing is out of date! (instance mismatch)
it: Il programma che sta visionando è fuori data! (disadattamento dell'esempio)

en: The schedule you're viewing is out of date!
it: Il programma che sta visionando è fuori data!

en: You are not allowed to schedule show %s.
it: Non è abilitato all'elenco degli show%s

en: You cannot add files to recording shows.
it: Non può aggiungere file a show registrati.

en: The show %s is over and cannot be scheduled.
it: Lo show % supera la lunghezza massima e non può essere programmato.

en: The show %s has been previously updated!
it: Lo show  %s è già stato aggiornato!

en: A selected File does not exist!
it: Il File selezionato non esiste!

en: Rebroadcast of %s from %s
it: Ritrasmetti da %s a %s

en: Select criteria
it: Seleziona criteri

en: Bit Rate (Kbps)
it: Bit Rate (kbps)

en: Composer
it: Compositore

en: Conductor
it: Conduttore

en: Creator
it: Creatore

en: Encoded By
it: Codificato da

en: Genre
it: Genere

en: Label
it: Etichetta

en: Language
it: Lingua

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last Played
it: Ultima esecuzione

en: Length
it: Lunghezza

en: Mime
it: Formato (Mime)

en: Mood
it: Genere (Mood)

en: Owner
it: Proprietario

en: Replay Gain
it: Ripeti

en: Sample Rate (kHz)
it: Velocità campione (kHz)

en: Title
it: Titolo

en: Track Number
it: Numero traccia

en: Uploaded
it: Caricato

en: Website
it: Sito web

en: Year
it: Anno

en: The year %s must be within the range of 1753 - 9999
it: L'anno %s deve essere compreso nella serie 1753 - 9999

en: %s-%s-%s is not a valid date
it: %s-%s-%s non è una data valida

en: %s:%s:%s is not a valid time
it: %s:%s:%s non è un ora valida

en: Enable System Emails (Password Reset)
it: Abilita E-mail di Sistema (reimposta password)

en: Reset Password 'From' Email
it: Reimposta password dalla E-mail

en: Configure Mail Server
it: Configura Mail del Server

en: Requires Authentication
it: Richiede l'autentificazione

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Station Name
it: Nome stazione

en: Phone:
it: Telefono:

en: Email:
it: E-mail:

en: Station Web Site:
it: Stazione sito web:

en: Country:
it: Paese:

en: City:
it: Città:

en: Station Description:
it: Descrizione stazione:

en: Station Logo:
it: Logo stazione:

en: Send support feedback
it: Invia supporto feedback:

en: Promote my station on Sourcefabric.org
it: Promuovi la mia stazione su Sourcefabric.org

en: By checking this box, I agree to Sourcefabric's %sprivacy policy%s.
it: Spuntando questo box, acconsento il trattamento dei miei dati personali attraverso la %sprivacy policy%s di Sourcefabric.

en: You have to agree to privacy policy.
it: Autorizzo il trattamento dei miei dati personali.

en: Confirm new password
it: Conferma nuova password

en: Password confirmation does not match your password.
it: La password di conferma non corrisponde con la sua password.

en: Get new password
it: Inserisci nuova password

en: Date Start:
it: Data inizio:

en: Invalid character entered
it: Carattere inserito non valido

en: Date End:
it: Data fine:

en: Value is required and can't be empty
it: Il calore richiesto non può rimanere vuoto

en: '%value%' is no valid email address in the basic format local-part@hostname
it: '%value%' non è valido l'indirizzo e-mail nella forma base local-part@hostname

en: '%value%' does not fit the date format '%format%'
it: '%value%' non va bene con il formato data '%formato%'

en: '%value%' is less than %min% characters long
it: '%value%' è più corto di %min% caratteri

en: '%value%' is more than %max% characters long
it: '%value%' è più lungo di %max% caratteri

en: '%value%' is not between '%min%' and '%max%', inclusively
it: '%value%' non è tra '%min%' e '%max%' compresi

en: days
it: giorni

en: Day must be specified
it: Il giorno deve essere specificato

en: Time must be specified
it: L'ora dev'essere specificata

en: Must wait at least 1 hour to rebroadcast
it: Aspettare almeno un'ora prima di ritrasmettere

en: Record from Line In?
it: Registra da Line In?

en: Rebroadcast?
it: Ritrasmetti?

en: Background Colour:
it: Colore sfondo:

en: Text Colour:
it: Colore testo:

en: Auto Switch Off
it: Spegnimento automatico

en: Auto Switch On
it: Accensione automatica

en: Switch Transition Fade (s)
it: Cambia dissolvenza di transizione

en: enter a time in seconds 00{.000000}
it: inserisci il tempo in secondi

en: Master Username
it: Username principale

en: Master Password
it: Password principale

en: Master Source Connection URL
it: Principale fonte di connessione URL

en: Show Source Connection URL
it: Mostra la connessione fonte URL

en: Master Source Port
it: Principale fonte Port

en: Only numbers are allowed.
it: Solo numeri.

en: Master Source Mount Point
it: Fonte principale Mount Point

en: Show Source Port
it: Mostra fonte Port

en: Show Source Mount Point
it: Mostra fonte Mount Point

en: You cannot use same port as Master DJ port.
it: Non può usare lo stesso port del principale Dj port.

en: Port %s is not available
it: Port %s non disponibile

en: Import Folder:
it: Importa Folder:

en: Watched Folders:
it: Folder visionati:

en: Not a valid Directory
it: Catalogo non valido

en: Firstname:
it: Nome:

en: Lastname:
it: Cognome:

en: Mobile Phone:
it: Cellulare:

en: User Type:
it: tipo di utente:

en: Guest
it: Ospite

en: Program Manager
it: Programma direttore

en: Admin
it: Amministratore

en: Save
it: Salva

en: Login name is not unique.
it: Il nome utente esiste già.

en: Enabled:
it: Attiva:

en: Stream Type:
it: Tipo di stream:

en: Bit Rate:
it: Velocità di trasmissione:

en: Service Type:
it: Tipo di servizio:

en: Channels:
it: Canali:

en: Name
it: Nome

en: Description
it: Descrizione

en: Username
it: Nome utente

en: Getting information from the server...
it: Ottenere informazioni dal server...

en: Server cannot be empty.
it: Il server non è libero.

en: Port cannot be empty.
it: Il port non può essere libero.

en: Mount cannot be empty with Icecast server.
it: Mount non può essere vuoto con il server Icecast.

en: Repeat Type:
it: Ripeti tipo:

en: weekly
it: settimanalmente

en: bi-weekly
it: bisettimanale

en: monthly
it: mensilmente

en: Select Days:
it: Seleziona giorni:

en: Sun
it: Dom

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: No End?
it: Ripeti all'infinito?

en: End date must be after start date
it: La data di fine deve essere posteriore  a quella di inizio

en: Name:
it: Nome:

en: Untitled Show
it: Show senza nome

en: Genre:
it: Genere:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Search Users:
it: Cerca utenti:

en: DJs:
it: Dj:

en: Hardware Audio Output
it: Produzione Audio dell'hardware

en: Output Type
it: Tipo di Output

en: Stream Label:
it: Etichetta Stream:

en: Artist - Title
it: Artista - Titolo

en: Show - Artist - Title
it: Show - Artista - Titolo

en: Station name - Show name
it: Nome stazione - Nome show

en: Restore password
it: Ripristina password

en: Cancel
it: Cancella

en: '%value%' does not fit the time format 'HH:mm'
it: '%value%' non si adatta al formato dell'ora 'HH:mm'

en: Date/Time Start:
it: Data/Ora inizio:

en: Date/Time End:
it: Data/Ora fine:

en: Duration:
it: Durata:

en: Repeats?
it: Ripetizioni?

en: Cannot create show in the past
it: Non creare show al passato

en: Cannot modify start date/time of the show that is already started
it: Non modificare data e ora di inizio degli slot in eseguzione

en: Cannot have duration 00h 00m
it: Non ci può essere una durata 00h 00m

en: Cannot have duration greater than 24h
it: Non ci può essere una durata superiore a 24h

en: Cannot have duration < 0m
it: Non ci può essere  una durata <0m

en: Title:
it: Titolo:

en: Creator:
it: Creatore:

en: Track:
it: Traccia:

en: Year:
it: Anno:

en: Label:
it: Etichetta:

en: Composer:
it: Compositore:

en: Conductor:
it: Conduttore:

en: Mood:
it: Umore:

en: ISRC Number:
it: Numero ISRC :

en: Website:
it: Sito web:

en: Language:
it: Lingua:

en: Login
it: Accedi

en: Type the characters you see in the picture below.
it: Digita le parole del riquadro.

en: Select modifier
it: Seleziona modificatore

en: contains
it: contiene

en: does not contain
it: non contiene

en: is
it: è

en: is not
it: non è

en: starts with
it: inizia con

en: ends with
it: finisce con

en: is greater than
it: è più di

en: is less than
it: è meno di

en: is in the range
it: nella seguenza

en: hours
it: ore

en: minutes
it: minuti

en: items
it: elementi

en: Set smart block type:
it: Inserisci blocco intelligente

en: Static
it: Statico

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Allow Repeat Tracks:
it: Permetti ripetizione tracce

en: Limit to
it: Limitato a

en: Generate playlist content and save criteria
it: Genera contenuto playlist e salva criteri

en: Generate
it: Genere

en: Shuffle playlist content
it: Eseguzione casuale playlist

en: Shuffle
it: Casuale

en: Limit cannot be empty or smaller than 0
it: Il margine non può essere vuoto o più piccolo di 0

en: Limit cannot be more than 24 hrs
it: Il margine non può superare le 24ore

en: The value should be an integer
it: Il valore deve essere un numero intero

en: 500 is the max item limit value you can set
it: 500 è il limite massimo di elementi che può inserire

en: You must select Criteria and Modifier
it: Devi selezionare da Criteri e Modifica

en: 'Length' should be in '00:00:00' format
it: La lunghezza deve essere nel formato '00:00:00'

en: The value should be in timestamp format(eg. 0000-00-00 or 00-00-00 00:00:00)
it: Il valore  deve essere nel formato (es. 0000-00-00 o 00-00-00 00:00:00)

en: The value has to be numeric
it: Il valore deve essere numerico

en: The value should be less then 2147483648
it: Il valore deve essere inferiore a 2147483648

en: The value should be less than %s characters
it: Il valore deve essere inferiore a %s caratteri

en: Value cannot be empty
it: Il valore non deve essere vuoto

en: All My Shows:
it: Tutti i miei show:

en: Use Airtime Authentication:
it: Usa autenticazione Airtime:

en: Use Custom Authentication:
it: Usa autenticazione clienti:

en: Custom Username
it: Personalizza nome utente

en: Custom Password
it: Personalizza Password

en: Username field cannot be empty.
it: Il campo nome utente non può rimanere vuoto.

en: Password field cannot be empty.
it: Il campo della password non può rimanere vuoto.

en: Default Fade (s):
it: Dissolvenza/e predefinita/e

en: enter a time in seconds 0{.0}
it: inserisci il tempo in secondi 0{.0}

en: Allow Remote Websites To Access "Schedule" Info?%s (Enable this to make front-end widgets work.)
it: Permetti alla connessione remota dei siti di accedere"Programma" Info? %s(Abilita i widgets frontali.)

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Abilitato

en: Week Starts On
it: La settimana inizia il

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Automatically Upload Recorded Shows
it: Caricamento automatico Show registrati

en: Enable SoundCloud Upload
it: Abilità caricamento SoudCloud

en: Automatically Mark Files "Downloadable" on SoundCloud
it: File contrassegnati automaticamente"Scaricabili" da SoundCloud

en: SoundCloud Email
it: E-mail SoudCloud

en: SoundCloud Password
it: Password SoudCloud

en: SoundCloud Tags: (separate tags with spaces)
it: Tag SoundCloud: (separare i tag con uno spazio)

en: Default Genre:
it: Impostazione predefinita genere:

en: Default Track Type:
it: Impostazione predefinita tipo di traccia:

en: Original
it: Originale

en: Recording
it: Registra

en: Spoken
it: Parlato

en: Work in progress
it: Elaborazione in corso

en: Stem
it: Origine

en: Loop
it:  Riprodurre a ciclo continuo

en: Sound Effect
it: Effetto sonoro

en: One Shot Sample
it: Campione singolo

en: Other
it: Altro

en: Default License:
it: Licenza predefinita:

en: The work is in the public domain
it: Il lavoro è nel dominio pubblico

en: All rights are reserved
it: Tutti i diritti riservati

en: Creative Commons Attribution No Derivative Works
it: Creative Commons Attribution No Derivate Works

en: You don't have permission to disconnect source.
it: Non è consentito disconnettersi dalla fonte.

en: There is no source connected to this input.
it: Nessuna fonte connessa a questo ingresso.

en: You don't have permission to switch source.
it: Non ha il permesso per cambiare fonte.

en: Please enter your user name and password
it: Inserisca per favore il suo nome utente e password

en: Wrong username or password provided. Please try again.
it: Nome utente o  password forniti errati. Per favore riprovi.

en: Email could not be sent. Check your mail server settings and ensure it has been configured properly.
it: L' e-mail non può essere inviata. Controlli le impostazioni della sua mail e si accerti che è stata configurata correttamente.

en: Given email not found.
it: E-mail inserita non trovata.

en: Preferences updated.
it: Preferenze aggiornate.

en: Support setting updated.
it: Aggiornamento impostazioni assistenza.

en: Stream Setting Updated.
it: Aggiornamento impostazioni Stream.

en: path should be specified
it: il percorso deve essere specificato

en: Problem with Liquidsoap...
it: Problemi con Liquidsoap...

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Application error
it: Errore applicazione

en: Specific action is not allowed in demo version!
it: Azioni specifiche non sono permesse nella versione demo!

en: User added successfully!
it: User aggiunto con successo!

en: User updated successfully!
it: User aggiornato con successo!

en: Recording:
it: Registra:

en: Master Stream
it: Stream Principale

en: Nothing Scheduled
it: Niente programmato

en: Current Show:
it: Show attuale:

en: Current
it: Attuale

en: You are running the latest version
it: Sta gestendo l'ultima versione

en: New version available:
it: Nuova versione disponibile:

en: This version will soon be obsolete.
it: Questa versione sarà presto aggiornata.

en: This version is no longer supported.
it: Questa versione non è più sopportata.

en: Please upgrade to
it: Per favore aggiorni

en: Add to current playlist
it: Aggiungi all'attuale playlist

en: Add to current smart block
it: Aggiungi all' attuale blocco intelligente

en: Adding 1 Item
it: Sto aggiungendo un elemento

en: Adding %s Items
it: Aggiunte %s voci

en: You can only add tracks to smart blocks.
it: Puoi solo aggiungere tracce ai blocchi intelligenti.

en: You can only add tracks, smart blocks, and webstreams to playlists.
it: Puoi solo aggiungere tracce, blocchi intelligenti, e webstreams alle playlist.

en: Add to selected show
it: Aggiungi agli show selezionati

en: Select
it: Seleziona

en: Select this page
it: Seleziona pagina

en: Deselect this page
it: Deseleziona pagina

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
it: E' sicuro di voler eliminare la/e voce/i selezionata/e?

en: Bit Rate
it: Velocità di trasmissione

en: Sample Rate
it: Velocità campione

en: Loading...
it: Caricamento...

en: All
it: Tutto

en: Files
it: File

en: Playlists
it: Playlist

en: Smart Blocks
it: Blocchi intelligenti

en: Unknown type:
it: Tipologia sconosciuta:

en: Are you sure you want to delete the selected item?
it: Sei sicuro di voler eliminare gli elementi selezionati?

en: Uploading in progress...
it: Caricamento in corso...

en: Retrieving data from the server...
it: Dati recuperati dal server...

en: The soundcloud id for this file is:
it: L'ID soundcloud per questo file è:

en: There was an error while uploading to soundcloud.
it: Si è presentato un errore durante il caricamento a suondcloud.

en: Error code:
it: Errore codice:

en: Error msg:
it: Errore messaggio:

en: Input must be a positive number
it: L'ingresso deve essere un numero positivo

en: Input must be a number
it: L'ingresso deve essere un numero

en: Input must be in the format: yyyy-mm-dd
it: L'ingresso deve essere nel formato : yyyy-mm-dd

en: Input must be in the format: hh:mm:ss.t
it: L'ingresso deve essere nel formato : hh:mm:ss.t

en: You are currently uploading files. %sGoing to another screen will cancel the upload process. %sAre you sure you want to leave the page?
it: Stai attualmente scaricando file. %sCambiando schermata cancellerà il processo di caricamento. %sSei sicuro di voler abbandonare la pagina?

en: please put in a time '00:00:00 (.0)'
it: inserisca per favore il tempo '00:00:00(.0)'

en: please put in a time in seconds '00 (.0)'
it: inserisca per favore il tempo in secondi '00(.0)'

en: Your browser does not support playing this file type:
it: Il suo browser non sopporta la riproduzione di questa tipologia di file:

en: Dynamic block is not previewable
it: Il blocco dinamico non c'è in anteprima

en: Limit to:
it: Limitato a:

en: Playlist saved
it: Playlist salvata

en: Airtime is unsure about the status of this file. This can happen when the file is on a remote drive that is unaccessible or the file is in a directory that isn't 'watched' anymore.
it: Airtime è insicuro sullo stato del file. °Questo può accadere quando il file è su un drive remoto che non è accessibile o il file è su un elenco che non viene più visionato.

en: Listener Count on %s: %s
it: Programma in ascolto su %s: %s

en: Remind me in 1 week
it: Ricordamelo tra 1 settimana

en: Remind me never
it: Non ricordarmelo

en: Yes, help Airtime
it: Si, aiuta Airtime

en: Image must be one of jpg, jpeg, png, or gif
it: L'immagine deve essere in  formato jpg, jpeg, png, oppure gif

en: A static smart block will save the criteria and generate the block content immediately. This allows you to edit and view it in the Library before adding it to a show.
it: Uno statico blocco intelligente salverà i criteri e genererà il blocco del contenuto immediatamente. Questo permette di modificare e vedere la biblioteca prima di aggiungerla allo show.

en: A dynamic smart block will only save the criteria. The block content will get generated upon adding it to a show. You will not be able to view and edit the content in the Library.
it: Un dinamico blocco intelligente salverà i criteri. Il contenuto del blocco sarà generato per aggiungerlo ad un show. Non riuscirà a vedere e modificare il contenuto della Biblioteca.

en: The desired block length will not be reached if Airtime cannot find enough unique tracks to match your criteria. Enable this option if you wish to allow tracks to be added multiple times to the smart block.
it: Alla lunghezza di blocco desiderata non si arriverà se Airtime non può trovare abbastanza tracce uniche per accoppiare i suoi criteri.Abiliti questa scelta se desidera permettere alle tracce di essere aggiunte molteplici volte al blocco intelligente.

en: Smart block shuffled
it: Blocco intelligente casuale

en: Smart block generated and criteria saved
it: Blocco Intelligente generato ed criteri salvati

en: Smart block saved
it: Blocco intelligente salvato

en: Processing...
it: Elaborazione in corso...

en: Played
it: Riprodotti

en: Choose Storage Folder
it: Scelga l'archivio delle cartelle

en: Choose Folder to Watch
it: Scelga le cartelle da guardare

en: Are you sure you want to change the storage folder?
    This will remove the files from your Airtime library!
it: E' sicuro di voler cambiare l'archivio delle cartelle?
     Questo rimuoverà i file dal suo archivio Airtime!

en: Manage Media Folders
it: Gestisci cartelle media

en: Are you sure you want to remove the watched folder?
it: E' sicuro di voler rimuovere le cartelle guardate?

en: This path is currently not accessible.
it: Questo percorso non è accessibile attualmente.

en: Connected to the streaming server
it: Connesso al server di streaming.

en: The stream is disabled
it: Stream  disattivato

en: Can not connect to the streaming server
it: Non può connettersi al server di streaming

en: If Airtime is behind a router or firewall, you may need to configure port forwarding and this field information will be incorrect. In this case you will need to manually update this field so it shows the correct host/port/mount that your DJ's need to connect to. The allowed range is between 1024 and 49151.
it: Se Airtime è dietro un router o firewall, può avere bisogno di configurare il trasferimento e queste informazioni di campo saranno incorrette. In questo caso avrò bisogno di aggiornare  manualmente questo campo per mostrare ospite/trasferimento/installa di cui il suo Dj ha bisogno per connettersi. La serie permessa è tra 1024 e 49151.

en: For more details, please read the %sAirtime Manual%s
it: Per maggiori informazioni, legga per favore il %sManuale Airtime%s

en: Check this option to enable metadata for OGG streams (stream metadata is the track title, artist, and show name that is displayed in an audio player). VLC and mplayer have a serious bug when playing an OGG/VORBIS stream that has metadata information enabled: they will disconnect from the stream after every song. If you are using an OGG stream and your listeners do not require support for these audio players, then feel free to enable this option.
it: Controllo questa opzione per abilitare metadata per  le stream OGG (lo stream metadata è il titolo della traccia,artista, e nome dello show esposto in un audio player). VLC e mplayer riscontrano un grave errore nel eseguire le stream OGG/VORBIS che ha abilitata l'informazione metadata:si disconnetterà lo stream dopo ogni canzone. Se sta usando uno stream OGG ed i suoi ascoltatori non richiedono supporto nelle eseguzionu audio, può scegliere di abilitare questa opzione.

en: Check this box to automatically switch off Master/Show source upon source disconnection.
it: Controlli questo spazio per uscire automaticamente dalla fonte Master/Show.

en: Check this box to automatically switch on Master/Show source upon source connection.
it: Controlli questo spazio per accendere automaticamente alla fonte di Master / Show su collegamento di fonte.

en: If your Icecast server expects a username of 'source', this field can be left blank.
it: Se il suo server Icecast si aspetta un nome utente di 'fonte', questo spazio può essere lasciato in bianco.

en: If your live streaming client does not ask for a username, this field should be 'source'.
it: Se la live stream non risponde al nome utente, questo campo dovrebbe essere 'fonte'.

en: If you change the username or password values for an enabled stream the playout engine will be rebooted and your listeners will hear silence for 5-10 seconds. Changing the following fields will NOT cause a reboot: Stream Label (Global Settings), and Switch Transition Fade(s), Master Username, and Master Password (Input Stream Settings). If Airtime is recording, and if the change causes a playout engine restart, the recording will be interrupted.
it: Se cambia in nome utente o la password per uno stream il playout sarà riavviato ed i suoi ascoltatori sentiranno silenzio per 5-10 secondi.Cambiando i seguenti campi non ci sarà un riavvio: Etichetta Stream (Impostazioni Globali), e Cambia dissolvenza di transizione, Nome utente e Password (Impostazioni Stream di immissione).Se Airtime sta registrando, e se il cambio provoca un nuovo inizio di motore di emissione, la registrazione sarà interrotta

en: No result found
it: Nessun risultato trovato

en: This follows the same security pattern for the shows: only users assigned to the show can connect.
it: Questo segue lo stesso modello di sicurezza per gli show: solo gli utenti assegnati allo show possono connettersi.

en: Specify custom authentication which will work only for this show.
it: Imposta autenticazione personalizzata  che funzionerà solo per questo show.

en: The show instance doesn't exist anymore!
it: L'istanza dello show non esiste più!

en: Show is empty
it: Lo show è vuoto

en: 1m
it: 1min

en: 5m
it: 5min

en: 10m
it: 10min

en: 15m
it: 15min

en: 30m
it: 30min

en: 60m
it: 60min

en: Retreiving data from the server...
it: Recupera data dal server...

en: This show has no scheduled content.
it: Lo show non ha un contenuto programmato.

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Jan
it: Gen

en: Jun
it: Giu

en: Jul
it: Lug

en: Aug
it: Ago

en: Sep
it: Set

en: Oct
it: Ott

en: Dec
it: Dic

en: today
it: oggi

en: day
it: giorno

en: week
it: settimana

en: month
it: mese

en: Shows longer than their scheduled time will be cut off by a following show.
it: Gli show più lunghi del tempo programmato saranno tagliati dallo show successivo.

en: Cancel Current Show?
it: Cancellare lo show attuale?

en: Stop recording current show?
it: Fermare registrazione dello show attuale?

en: Ok
it: OK

en: Contents of Show
it: Contenuti dello Show

en: Remove all content?
it: Rimuovere tutto il contenuto?

en: Delete selected item(s)?
it: Cancellare la/e voce/i selezionata/e?

en: End
it: Fine

en: Duration
it: Durata

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Fade Out
it: Dissolvenza in uscita

en: Show Empty
it: Show vuoto

en: Recording From Line In
it: Registrando da Line In

en: Cannot schedule outside a show.
it: Non può programmare fuori show.

en: Moving 1 Item
it: Spostamento di un elemento in corso

en: Moving %s Items
it: Spostamento degli elementi %s in corso

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select none
it: Nessuna selezione

en: Remove overbooked tracks
it: Rimuovi le tracce in eccesso

en: Remove selected scheduled items
it: Rimuovi la voce selezionata

en: Jump to the current playing track
it: Salta alla traccia dell'attuale playlist

en: Cancel current show
it: Cancella show attuale

en: Open library to add or remove content
it: Apri biblioteca per aggiungere o rimuovere contenuto

en: Add / Remove Content
it: Aggiungi/Rimuovi contenuto

en: in use
it: in uso

en: Disk
it: Disco

en: Look in
it: Cerca in

en: Open
it: Apri

en: Show / hide columns
it: Mostra/nascondi colonne

en: From {from} to {to}
it: Da {da} a {a}

en: Su
it: Dom

en: Mo
it: Lun

en: Tu
it: Mar

en: We
it: Mer

en: Th
it: Gio

en: Fr
it: Ven

en: Sa
it: Sab

en: Close
it: Chiudi

en: Hour
it: Ore

en: Minute
it: Minuti

en: Done
it: Completato

en: Preview
it: Anteprima

en: Select cursor
it: Seleziona cursore

en: Remove cursor
it: Rimuovere il cursore

en: Delete
it: Cancella

en: show does not exist
it: lo show non esiste

en: You are not allowed to access this resource.
it: Non è permesso l'accesso  alla risorsa.

en: You are not allowed to access this resource.
it: Non è permesso l'accesso alla risorsa.

en: File does not exist in Airtime.
it: Il file non esiste in Airtime.

en: File does not exist in Airtime
it: Il file non esiste in Airtime

en: File doesn't exist in Airtime.
it: Il file non esiste in Airtime.

en: Bad request. no 'mode' parameter passed.
it: Richiesta errata.  'modalità' parametro non riuscito.

en: Bad request. 'mode' parameter is invalid
it: Richiesta errata. 'modalità' parametro non valido

en: %s not found
it: %s non trovato

en: Something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Add to Playlist
it: Aggiungi a playlist

en: Add to Smart Block
it: Aggiungi al blocco intelligente

en: Edit Metadata
it: Edita Metadata

en: Download
it: Scarica

en: Edit
it: Edita

en: Soundcloud
it: SoundCloud

en: View on Soundcloud
it: Vedi su SoundCloud

en: Re-upload to SoundCloud
it: Carica su SoundCloud

en: Upload to SoundCloud
it: Carica su SoundCloud

en: No action available
it: Nessuna azione disponibile

en: You don't have permission to delete selected items.
it: Non ha il permesso per cancellare gli elementi selezionati.

en: Could not delete some scheduled files.
it: Non può cancellare i file programmati.

en: You are viewing an older version of %s
it: Sta visualizzando una versione precedente di %s

en: You cannot add tracks to dynamic blocks.
it: Non può aggiungere tracce al blocco dinamico.

en: You don't have permission to delete selected %s(s).
it: Non ha i permessi per cancellare la selezione %s(s).

en: You can only add tracks to smart block.
it: Può solo aggiungere tracce al blocco intelligente.

en: Untitled Playlist
it: Playlist senza nome

en: Untitled Smart Block
it: Blocco intelligente senza nome

en: Unknown Playlist
it: Playlist sconosciuta

en: View Recorded File Metadata
it: Vedi file registrati Metadata

en: Remove All Content
it: Rimuovi il contenuto

en: Show Content
it: Contenuto show

en: Cancel Current Show
it: Cancella show attuale

en: Edit Show
it: Edita show

en: Delete This Instance
it: Cancella esempio

en: Delete This Instance and All Following
it: Cancella esempio e tutto il seguito

en: Rebroadcast of show %s from %s at %s
it: Ritrasmetti show %s da %s a %s

en: Untitled Webstream
it: Webstream senza titolo

en: Webstream saved.
it: Webstream salvate.

en: Invalid form values.
it: Valori non validi.

en: Listener Count Over Time
it: Programma in ascolto troppo lungo

en: Previous:
it: Precedente:

en: Next:
it: Successivo:

en: Master Source
it: Fonte principale

en: Show Source
it: Mostra fonte

en: Scheduled Play
it: Programmazione play

en: ON AIR
it: IN ONDA

en: Listen
it: Ascolta

en: Station time
it: Orario di stazione

en: Your trial expires in
it: La sua versione di prova scade entro

en: Purchase your copy of Airtime
it: Acquisti la sua copia Airtime

en: My Account
it: Account personale

en: Manage Users
it: Gestione utenti

en: New User
it: Nuovo Utente

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: User Type
it: Tipo di utente

en: %sAirtime%s %s, , the open radio software for scheduling and remote station management. %s
it: %sAirtime%s %s , il software di radio aperto per elencare e gestione di stazione remota. %s

en: %sSourcefabric%s o.p.s. Airtime is distributed under the %sGNU GPL v.3%s
it: %sSourcefabric%s o.p.s. Airtime è distribuito da %sGNU GPL v.%s

en: Select stream:
it: Seleziona stream:

en: mute
it: disattiva microfono

en: unmute
it: attiva microfono

en: Welcome to Airtime!
it: Benvenuti in Airtime!

en: Here's how you can get started using Airtime to automate your broadcasts:
it: Può cominciato ad usare tAirtime per automatizzare le sue trasmissioni:

en: Begin by adding your files to the library using the 'Add Media' menu button. You can drag and drop your files to this window too.
it: Cominci aggiungendo i suoi file alla biblioteca usando 'Aggiunga Media'. Può trascinare e trasportare i suoi file in questa finestra.

en: Create a show by going to 'Calendar' in the menu bar, and then clicking the '+ Show' icon. This can be either a one-time or repeating show. Only admins and program managers can add shows.
it: Crea show cliccando su 'Calendario' nel menu e cliccando l'icona 'Show'. Questo può essere uno show di una volta o a ripetizione. Solamente l'amministratore e il direttore del programma possono aggiungere show.

en: Add media to the show by going to your show in the Schedule calendar, left-clicking on it and selecting 'Add / Remove Content'
it: Aggiunga media allo show selezionando il suo show nel calendario, cliccando sul sinistro e selezionando 'Aggiungi/Rimuovi Contenuto'

en: Select your media from the left pane and drag them to your show in the right pane.
it: Selezioni i suoi media dal pannello sinistro e trascini al suo show nel pannello destro.

en: Then you're good to go!
it: Può andare!

en: For more detailed help, read the %suser manual%s.
it: Per aiuto dettagliato, legga %suser manual%s.

en: Expand Static Block
it: Espandi blocco statico

en: Expand Dynamic Block
it: Espandi blocco dinamico

en: Empty smart block
it: Blocco intelligente vuoto

en: Empty playlist
it: Playlist vuota

en: Fade out:
it: Dissolvenza in chiusura:

en: Fade in:
it: Dissolvenza in entrata:

en: New
it: Nuovo

en: New Playlist
it: Nuova playlist

en: New Smart Block
it: Nuovo blocca intelligente

en: New Webstream
it: Nuove produzioni web

en: Shuffle playlist
it: Riproduzione casuale

en: Save playlist
it: Salva playlist

en: View / edit description
it: Vedi/edita descrizione

en: No open playlist
it: Non aprire playlist

en: No open smart block
it: Non aprire blocco intelligente

en: Cue In:
it: Cue in:

en: Original Length:
it: Lunghezza originale:

en: Add this show
it: Aggiungi show

en: Update show
it: Aggiorna show

en: What
it: Cosa

en: When
it: Quando

en: Live Stream Input
it: Ingresso Stream diretta

en: Record & Rebroadcast
it: Registra e ritrasmetti

en: Who
it: Chi

en: Style
it: Stile

en: Email sent
it: E-mail inviata

en: An email has been sent
it: Una e-mail è stata inviata

en: Back to login screen
it: Indietro a schermo login

en: Welcome to the online Airtime demo! You can log in using the username 'admin' and the password 'admin'.
it: Benvenuti al demo online Airtime! Può accedere usando l'username 'consenti' e la password 'consenti'.

en: Reset password
it: Reimposta password

en: Please enter your account e-mail address. You will receive a link to create a new password via e-mail.
it: Prego inserire la sua e-mail. Riceverà un link per creare una nuova password via e-mail-

en: New password
it: Nuova password

en: Please enter and confirm your new password in the fields below.
it: Prego inserire e confermare la sua nuova password nel seguente spazio.

en: Service
it: Servizi

en: Uptime
it: Durata

en: Memory
it: Memoria

en: Airtime Version
it: Versione Airtime

en: Disk Space
it: Spazio disco

en: previous
it: precedente

en: play
it: riproduci

en: pause
it: pausa

en: max volume
it: volume massimo

en: Update Required
it: Aggiornamenti richiesti

en: To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your %sFlash plugin%s.
it: Per riproduzione media, avrà bisogno di aggiornare il suo browser ad una recente versione o aggiornare il suo %sFlash plugin%s.

en: Default Length:
it: Lunghezza predefinita:

en: Page not found!
it: Pagina non trovata!

en: Looks like the page you were looking for doesn't exist!
it: La pagina che stai cercando non esiste!

en: (Required)
it: (Richiesto)

en: Additional Options
it: Opzioni aggiuntive

en: The following info will be displayed to listeners in their media player:
it: La seguente informazione sarà esposta agli ascoltatori nelle loro eseguzione:

en: (Your radio station website)
it: (Il sito della tua radio)

en: Choose folder
it: Scegli cartella

en: Set
it: Imposta

en: Current Import Folder:
it: Importa cartelle:

en: Add
it: Aggiungi

en: Rescan watched directory (This is useful if it is network mount and may be out of sync with Airtime)
it: Ripeti elenco visionato (Questo è utile se c'è da eseguire montaggio di rete e può essere fuori  sincronizzazione con Airtime)

en: Remove watched directory
it: Rimuovi elenco visionato

en: You are not watching any media folders.
it: Sta guardando i cataloghi media.

en: Choose Days:
it: Scegli giorni:

en: Remove
it: Rimuovi

en: Register Airtime
it: Registro Airtime

en: Help Airtime improve by letting us know how you are using it. This info will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick 'Yes, help Airtime' and we'll make sure the features you use are constantly improving.
it: Aiuti Airtime a migliorare facendoci sapere come lo sta usando. Questa informazione sarà raccolta regolarmente per  migliorare.%sClicchi 'Si, aiuta Airtime e noi ci assicureremo che i servizi da lei usati  migliorino.

en: Click the box below to advertise your station on %sSourcefabric.org%s. In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled. This data will be collected in addition to the support feedback.
it: Clicchi sotto per pubblicare la sua stazione su %sSourcefabric.org%s. Per promuovere la sua stazione, 'Spedisca aderenza feedback' deve essere abilitato. Questi dati saranno raccolti.

en: (for verification purposes only, will not be published)
it: (per scopi di verifica, non ci saranno pubblicazioni)

en: Note: Anything larger than 600x600 will be resized.
it: Note: La lunghezze superiori a 600x600 saranno ridimensionate.

en: Show me what I am sending
it: Mostra cosa sto inviando

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Find Shows
it: Trova Shows

en: Filter By Show:
it: Filtri Show:

en: Input Stream Settings
it: Impostazioni Input Stream

en: Master Source Connection URL:
it: Domini di connessione alla fonte URL:

en: Override
it: Sovrascrivi

en: OK
it: Ok

en: RESET
it: Azzera

en: Show Source Connection URL:
it: Mostra connessioni alla fonte URL:

en: Repeat Days:
it: Ripeti giorni:

en: Filter History
it: Filtra storia

en: Email / Mail Server Settings
it: Impostazioni sistema di servizio  e-mail / posta

en: SoundCloud Settings
it: Impostazioni SoundCloud

en: Help Airtime improve by letting Sourcefabric know how you are using it. This information will be collected regularly in order to enhance your user experience.%sClick the 'Send support feedback' box and we'll make sure the features you use are constantly improving.
it: Aiuti Airtime a migliorare facendo sapere a  Sourcefabric come lo sta usandolo. Queste informazioni saranno raccolte regolarmente per migliorare. %s Clicchi su 'Spedisca aderenza feedback'e noi ci assicureremo che i servizi da lei usati  stanno migliorando.

en: Click the box below to promote your station on %sSourcefabric.org%s.
it: Clicchi sotto per promuovere la sua Stazione su %sSourcefabric.org%s.

en: (In order to promote your station, 'Send support feedback' must be enabled).
it: (Per promuovere la sua stazione, 'Spedisca aderenza feedback' deve essere abilitato).

en: Sourcefabric Privacy Policy
it: Trattamento dati Sourcefabric

en: Connection URL:
it: Connessioni URL:

en: Smart Block Options
it: Opzioni di blocco intelligente

en:  to
it: a

en: files meet the criteria
it: Files e criteri

en: file meet the criteria
it: File e criteri

en: File import in progress...
it: File importato in corso...

en: Advanced Search Options
it: Opzioni di ricerca avanzate

en: Stream Settings
it: Impostazioni Stream

en: Global Settings
it: Setting globale

en: Output Stream Settings
it: Impostazioni Output Stream

en: Length:
it: Lunghezza

en: Sample Rate:
it: Percentuale

en: Isrc Number:
it: Numero ISRC:

en: Path:
it: Percorso:

en: Dynamic Smart Block
it: Blocco intelligente e dinamico

en: Static Smart Block
it: Blocco intelligente e statico

en: Audio Track
it: Traccia audio

en: Playlist Contents:
it: Contenuti playlist:

en: Static Smart Block Contents:
it: Contenuto di blocco intelligente e statico:

en: Dynamic Smart Block Criteria:
it: Criteri di blocco intelligenti e dinamici:

en: Limit to
it: Limiti

en: Please selection an option
it: Seleziona opzioni

en: No Records
it: No registrazione
